A A A
:: Wednesday, November 22, 2017
Organization:


Valid XHTML 1.0 Strict  CSS vlido!

Organizing Committees

General Chair
Ana Maria Ambrosio (INPE, BR)
 
Organizing Committees
Local Arrang. Chair: F. Mattiello-Francisco (INPE, BR)
Finance Chair: Leandro Hoffmann (INPE, BR)
Registration Chair: Denise Rotondi (INPE, BR)
Publicity Chairs: Eliane Martins (Unicamp, BR), Miriam Alves (IAE,BR)
Publication Chair: Emlia Villani (ITA, BR)
Tutorial Chair: Regina Moraes (Unicamp, BR)
Industrial Track Chairs: F. Mattiello-Francisco (INPE, BR), Joo Camargo (USP, BR)
Workshop Chair: Edgar Yano (ITA, BR)
Student Forum Chair: Raul Barbosa
Fast Abstract Track Chair: Hector Cancela
 
Program Committee Chairs
Elias P. Duarte Jr. (UFPR, BR)
Mohamed Kaniche (LAAS-CNRS, FR)
 
Steering Committee
M. Aguilera (Microsoft, US)
J. Arlat (LAAS-CNRS, FR)
A. Bondavalli (U. Firenze, IT)
F. Brasileiro (UFCG, BR)
L. E. Buzato (Unicamp, BR): chair
R. de Lemos (U. Kent, UK)
F. Greve (UFBA, BR)
I. Jansch-Porto (UFRGS, BR)
H. Madeira (U. Coimbra, PT)
 
Program Committee
Marcos Aguilera (Microsoft Research, US)
Luciana Arantes (U. Paris VI, FR)
Jean Arlat (LAAS-CNRS, FR)
Flávio Assis Silva (UFBA, BR)
Marinho Barcellos (UFRGS, BR)
Gabriela Barrantes (U. de Costa Rica, CR)
Tomás Barros (NIC Research Labs, CH)
Douglas Blough (Georgia Inst of Tech, US)
Andrea Bondavalli (U. of Florence, IT)
Victor Braberman (U. of Buenos Aires, AR)
Hector Cancela (U. de la Republica, UY)
Yudith Cardinale (Simon Bolivar U, VE)
António Casimiro (U. de Lisboa, PT)
Juan Pablo Carvallo (U. del Pacifico, EC)
Ana Cavalli (INT, FR)
Stefano Chessa (U. of Pisa and ISTI-CNR, IT)
Domenico Cotroneo (U. di Napoli Federico II, IT)
Marc Dacier (Symantec Research Labs, FR)
Rogerio de Lemos (U. of Kent, UK)
Fernando Dotti (PUCRS, BR)
Joni Fraga (UFSC, Brazil)
Roy Friedman (Technion, IL)
Fabíola Greve (UFBA, BR)
Matti Hiltunen (AT&T Labs, US)
Farnam Jahanian (U. of Michigan, US)
Ricardo Jimenez-Peris (U. Politecnica de Madrid, ES)
Flavio Junqueira  (Yahoo Research, ES)
Zbigniew Kalbarczyk (U. of Illinois, US)
Johan Karlsson (Chalmers U., SE)
Raimundo Macedo (UFBA, BR)
Miroslaw Malek (Humboldt U., DE)
Magnos Martinello (UFES, BR)
Eliane Martins (UNICAMP, BR)
Fátima Mattiello-Francisco (INPE, BR)
Carlos Maziero (PUCPR, BR)
Regina Moraes (UNICAMP, BR)
Takashi Nanya (Canon Inc., JP)
Raul Ceretta Nunes (UFSM, BR)
Rui Oliveira  (U. do Minho, PT)
Sergio Rajsbaum (U. Nac.  Aut. de Mexico, MX)
Lívia Sampaio (UFCG, BR)
Marco Vieira (U. of Coimbra, PT)
Hélène Waeselynck (LAAS-CNRS, FR)